středa 27. června 2007

Začíname behať

Ahoj športovci!


Blíži sa nám letné obdobie a času bude iste dostatok. Tak čo s ním? Plnohodnotný čas sa dá stráviť pri športovaní. Beh patrí medzi univerzálne športy, ku ktorému nepotrebujeme prakticky žiadne pomôcky. Nejaké to oblečenie a obuv by som aj tak odporúčal.

Aj tí, ktorí prejavia aký-taký záujem o beh veľmi skoro sa vzdávajú. Nemôžme sa nechať odradiť počiatočným neúspechom. Jedine pravidelný tréning je najlepší spôsob ako sa stať dobrým bežcom.

Je beh nudným športom? Na prvý pohľad áno, ale pozrime sa na túto problematiku bližšie.

Výber miesta behu:


Jeden z dôležitých aspektov, ktoré prispievajú k aktratívnejšiemu behu je výber vhodného miesta na behanie. Ja osobne preferujem lesné prostredie. Behať v prírode patrí medzi pekné zážitky. Počas behu môžeme stretnúť rôzne lesné zvieratka potulujúce sa po lese. Dosť často sa mi stáva, že uvidím srnku, či veveričku.
Ďalšia alternatíva je behať po chodníkoch v meste alebo na sídlisku. Veľa pôžitku si síce neužijete, ale motivoať vás budú okoloidúci.


Výber dĺžky behu:


Keď začíname behať je potrebné určiť si primerané vzdialenosti. Začínajúcim bežcom odporúčam tak 2-3 kilometre, samozrejme túto dĺžku postupom času zväčšovať, ale opatrne. Vždy si radšej dajme menší cieľ a ten splňme ako si dať nerealistický a nesplniť ho. Nerealistické ciele je demotivujúci prvok, ktorý nebudeme chcieť stanoviť.
Alternatíva č. 2 je behať tzv. naslepo - tam, kde ma nohy zavedú. Túto metódu doporučujem skúsenejším bežcom. Vždy je treba myslieť na fakt, že nestačí zabehnúť len tam ale aj späť.Výber intenzity behu:


Niekoho môže napadnúť: Keď behať, tak rýchlo. Keď to napadne začiatočníka tak je to zle. Samozrejme určitá rýchlosť je potrebná, ale rýchly beh je pre začiatok nevhodný.
Mnou odporúčaná intenzita behu je 7-8 minút na kilometer. Čím rýchlejšie bežíme, tým je menej zabehneme. Treba si preto nájsť to svoje tempo.
Žádné komentáře: